,,Gimnastyka korekcyjna kluczem prawidłowego rozwoju" - informacja o projekcie

Utworzono dnia 04.02.2020

Głównym założeniem i celem projektu jest stworzenie dzieciom możliwości korekcji wad postawy poprzez zapewnienie odpowiedniego miejsca oraz profesjonalnego wyposażenia wspomagającego prawidłową korekcję wad postawy. Zadaniem wolontariuszy będzie w pierwszej kolejności przystosowanie pomieszczenia do zajęć (sprzątanie, malowanie itp.). Kolejny krok to wyselekcjonowanie grup dzieci z wadami postawy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego. Następnie wolontariusze wraz z nauczycielami zaangażowani będą w zakupienie oraz montaż wyposażenia w sali. Podsumowaniem projektu będzie organizacja i przeprowadzenia pokazowych zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Gimnastyka korekcyjna to dobry sposób na poradzenie sobie z wadami postawy, przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Wady postawy najczęściej spowodowane są nieodpowiednim ułożeniem ciała podczas nauki i pracy przy biurku oraz przy komputerze, jak również ciągłym używaniu telefonów komórkowych. Wieloletnie zaniedbania w tym zakresie prowadzą do wykształcenia się skrzywień kręgosłupa na różnych jego odcinkach i do dolegliwości bólowych. Gimnastyka korekcyjna to różne rodzaje ćwiczeń - z piłką, z hantlami i taśmami oraz bez przyrządów. Mają one na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę i właściwe ułożenie kręgosłupa. Do tego typu zajęć zwłaszcza z najmłodszymi uczniami potrzebna jest odpowiednio wyposażona sala. Placówka w chwili obecnej nie posiada tego typu wyposażonej w sprzęt korekcyjny sali. Dlatego też konieczne jest przystosowanie jednej z sal do wymogów pomieszczenia do korekcyjnej gimnastyki. Szkoła dysponuje odpowiednim pomieszczeniem, które w pierwszej kolejności trzeba przygotować do wyremontowania, usunąć stare sprzęty, przygotować do malowania, a następnie całkowicie odnowić salę. Kolejnym krokiem będzie wyszukanie w kooperacji z nauczycielami oraz zamówienie odpowiedniego sprzętu oraz wyposażenia sali (drabinki, piłki, maty itp.). Następnie po odnowieniu sali i zamówieniu wyposażenia sala nabierze pełnej funkcjonalności przez montaż  wszystkich pomocy do leczenia wad postawy. Jednym z najważniejszych działań realizowanych przez wolontariuszy we współpracy z nauczycielami grup docelowych dzieci, które w pierwszej kolejności powinny być skierowane i poddane odpowiednim ćwiczeniom wspomagającym ich prawidłowy rozwój.

Projekt w pełni odpowiada na coraz większe problemy dzieci z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała jak również innymi wadami rozwojowymi. W ramach projektu powstanie w pełni wyposażona sala przystosowana do prowadzenia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. Realizacja projektu zarówno na etapie przygotowania jak i planowanymi późniejszymi działaniami szkoły przyczyni się do zwrócenia uwagi na istniejący problem rodzicom i uczniom jednocześnie pozwoli na szybszą reakcję i podanie rozwiązania problemu wad postaw. Działania podjęte i wykonane podczas projektu wpłyną na świadomość uczniów i rodziców podkreślając wagę aspektów zdrowotnych które mają wpływ w długim okresie czasu na prawidłowy rozwój psychomotoryczny rozwój dziecka. Dodatkowo szkoła będzie mogła w pełni odpowiedzieć na pojawiające się potrzeby prawidłowego rozwoju uczniów poprzez wykorzystanie zaadoptowanego pomieszczenia i wyposażenia.

Wrzesień 2020