VII powiatowy konkurs historyczny Obywatel Rzeczypospolitej – Gen. Stanisław Dąbek

Utworzono dnia 27.09.2020

W roku szkolnym 2020/2021, ze względu na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących
funkcjonowania szkół w okresie walki z wirusem COVID-19, zmianie uległy warunki, w jakich został przeprowadzony konkurs związany z życiem generała Stanisława Dąbka.

I etap konkursu i wyłonienie 3 uczestników odbywał się w szkołach, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w tegorocznej edycji. II etap konkursu odbywał się w dniach 11.09.2020r.-15.09.2020r.

Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Lubaczowa, Szkoła Podstawowa im. poety ks. Jana Twardowskiego, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach.

Zestawy konkursowe do II etapu zostały przekazane do szkół za pośrednictwem poczty elektronicznej.  Do testu włączono w tym roku innego typu zadania. Pytania miały pokazać skomplikowany czas, w jakim przyszło żyć Stanisławowi Dąbkowi. Uczniowie, w swoich pracach, zastanawiali się, dlaczego Dąbek podjął określone decyzje, czym były one spowodowane, a także, czy działania Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie mogą pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie ze współczesnymi problemami.

Dziesięciu uczestników naprawdę znakomicie poradziło sobie ze skomplikowanymi zadaniami, dając przykłady umiejętności myślenia historycznego, co rodzi nadzieję, że przyszłe pokolenia będą tak, jak Patron Szkoły Podstawowej nr 1 iść drogą wolności i niezależności oraz zawsze walczyć w słusznej sprawie.

Organizatorzy konkursu są pełni podziwu dla zaangażowania i wysiłku uczniów z powiatu lubaczowskiego, biorących udział w obecnej edycji konkursu i przekazują gratulacje.
Michał Bosak, Bartosz Hec, Maciej Hypiak, Kornelia Bojarska, Nikola Huk, Jakub Janczura, Martyna Antosz, Patrycja Szychter, Julita Margraf, Mateusz Pruchniak.

Dziękuję Paniom Nauczycielkom ze szkół: Agnieszka Bielecka – Krasulak – Szkoła Podstawowa im. poety ks. Jana Twardowskiego, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach, Marta Pachla – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Lubaczowa, za zachęcenie uczestników do udziału w konkursie i wsparcie w docieraniu do materiałów.

Dziękuję pani Marii Stachów-Mozol za pomoc w poprawie prac konkursowych.

Halina Zaniewicz